Jdi na obsah Jdi na menu
 


Freestyle BMX

 

 

Freestyle BMX je disciplína jízdy na bytelném bicyklu s koly o rozměru 20 palců. Jezdec se snaží svou jízdu naplnit různými akrobatickými triky a prvky.

 Vzhled kola

Rám kola je relativně nízký a délka se liší podle disciplíny, je snaha aby kolo bylo jako celek co nejbytelnější, nejovladatelnější a co možná nejlehčí.

Způsob provádění triků se liší podle disciplín: street, dirt jump „dj“, flatland, vert…

Značně se také liší vybavení kol na určité disciplíny, například pegy… Na flatland se používají tlusté a neklouzající, aby se na nich dalo dobře balancovat a vždy bývají 4. Na street se vozí tenčí, odolnější a kluzčí pegy, někdy jen v páru na pravé či levé straně kola, záleží na jezdci, který si volí stranu grindu (jízda po pegách na hraně překážky), icepicku atd. Někteří jezdci nevozí pegy žádné. U dirtu zpravidla pegy na BMX chybí.

Většinou však lidé kombinují různé styly, nejčastěji dirt a street, jelikož mají spoustu společných prvků.

 Překážky

Různé disciplíny si vyžadují různé překážky.

Ve streetu se využívají překážky z běžné ulice. Tyto překážky bývají různé patníky, zídky, terénní nerovnosti,odpadkové koše, lavičky, zábradlí, wallridy na zakřivených i rovných zdech, atd. Vznikají však i speciální místa, skate parky nebo bike parky, s U-rampami, funboxy, spinami, raily a bangy, které nahrazují uliční prostředí a kupí různé prvky na jedno místo.

Prakticky základním kamenem tohoto stylu je „bunny hop“ – výskok ze zadního kola, z manuálu (jízdy po zadním kole) se jezdec odrazí ze zadního kola do vzduchu a z tohoto prvku vychází prakticky vše další.

V dirtu se využívá velkých skoků a času kdy je jezdec s kolem ve vzduchu. V této době provádí jezdec různé triky, například otočení se s kolem o 360°, protočení řídítek (barspin), salto vzad (backflip), salto vpřed (frontflip), a další. Jezdí se většinou na uměle vytvořených dirtech.

Ve flatlandu se využívají rovné neklouzavé plochy kde je možno s kolem dobře manipulovat a různě většinou bez výskoků pod sebou protáčet rám (tailwhip) a podobné triky.